Strona główna
Promocje
Choroby - info
łuszczyca
noworodki
SAD i depresja
trądzik
zespół cieśni n.
Therapy Air iOn
Aqueena
Zamówienie
Terapia światłem
Zastosowanie
Koloroterapia
Certyfikaty
Parametry
Porady
Praca
Kontakt
   
 
Sezonowe zaburzenie Afektywne i Depresja Sezonowa

Czym są Sezonowe Zaburzenie Afektywne i Depresja Zimowa?
Długie zimowe noce i pochmurne dni mogą wprowadzać niektóre osoby w zły nastrój, nazywa się to sezonowym zaburzeniem afektywnym (lub SAD). Łagodniejsza wersja SAD znana jest jako "depresja zimowa". SAD charakteryzuje się niezdolnością do odczuwania radości i doznawania przyjemności (depresja), wzmożoną potrzebę snu, głębokim zmęczeniem, zwiększonym apetytem (zwłaszcza na pokarmy bogate w węglowodany, takie jak chleb, ziemniaki, makaron itp.) oraz przybieraniem na wadze w miesiącach zimowych.

Kto choruje na SAD?
SAD najczęściej dotyka osoby mieszkające w krajach, w których miesiące zimowe są długie i ponure. Choroba występuje rzadko u osób żyjących w pobliżu równika, gdzie dzień jest długi, a pogoda bardziej słoneczna. W Kanadzie i Wielkiej Brytanii na SAD cierpi 4% populacji, a w Stanach Zjednoczonych, dla porównania, liczba chorych wynosi 2%. Częstotliwość zachorowań wzrasta w krajach położonych bliżej Arktyki. Na SAD cierpi 9% populacji mieszkającej w Finlandii i prawie 10% ludzi mieszkających na Alasce. Na SAD może zachorować każdy w dowolnym wieku. Najczęściej początek choroby przypada pomiędzy 18, a 30 rokiem życia. Na SAD cierpi 2 do 4 razy więcej kobiet niż mężczyzn.

Jaka jest przyczyna powstania SAD?
Powszechnie uważa się, że sezonowe zaburzenie afektywne powstaje w skutek zachwiania równowagi w produkcji chemicznej (zwanej hormonem), która oddziałuje na obszar mózgu wyzwalający sen. Produkcja "hormonu snu" (zwanego melatoniną) zwykle "zatrzymuje się" rano w odpowiedzi na zwiększony poziom światła i "startuje" ponownie w nocy. Poziom hormonu snu (melatoniny) u osób cierpiących na sezonowe zaburzenie afektywne nie spada nad ranem i dlatego w dalszym ciągu czują się przez cały dzień zmęczone i śpiące.

Jakie są ogólne objawy SAD?
Objawy zwykle zaczynają się pomiędzy wrześniem, a listopadem i utrzymują się do wiosny (tj. do marca, kwietnia). Objawy choroby są następujące (osoby dotknięte chorobą nie muszą mieć ich wszystkich.);
- depresja (zły nastrój) - poczucie braku radości, winy i rozpaczy.
- zmęczenie (ospałość/znużenie).
- problemy ze snem - problem z budzeniem się i utrzymaniem stanu aktywności.
- przejadanie się - nieodparta ochota na słodkie potrawy i węglowodany (chleb, ziemniaki, 
  makaron itp.)
- przybieranie na wadze - na skutek przejadania się.
- utrata pociągu seksualnego
- unikanie kontaktów towarzyskich.
- niepokój - uczucie napięcia i stres.
Osoby cierpiące na depresję zimową mogą też czuć się zmęczone i senne oraz mogą spożywać duże ilości cukru/potraw bogatych w węglowodany, ale nie cierpią z powodu znaczącej depresji czy niepokoju.

Terapia Światłem Bioptron ® to nowa i skuteczna terapia łagodząca objawy sezonowego zaburzenia afektywnego i depresji zimowej.
Główną metodą leczenia SAD jest terapia jasnym światłem, jest ona skuteczna u ponad 85% przypadków zdiagnozowanych jako osoby chore na SAD. Terapia światłem daje najlepsze wyniki, kiedy jest stosowana wcześnie rano (pomiędzy godz. 6:00, a 8:00), uważa się, że zwiększony poziom światła powoduje zmniejszenie produkcji "hormonu snu" (melatoniny) i tym samym zmniejsza się pragnienie snu w ciągu dnia. Do terapii jasnym światłem wykorzystywane są specjalnie zrobione do tego celu lampy (light boxes), które dostarczają duże ilości intensywnego białego światła. Tradycyjne lampy wytwarzają dawki o sile około 10.000 jednostek natężenia oświetlenia (zwanych luksami), więc codzienną 30-minutową terapię uważa się za wystarczającą. Dla porównania, światło pokojowe ma około 500 luksów, światło na wolnym powietrzu (pochmurny dzień) ma do 5.000 luksów, a światło słoneczne w południe latem ma 50.000 luksów. Niektóre osoby z ciężkim SAD mogą także wymagać leczenia farmakologicznego przy użyciu leków przeciwdepresyjnych zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Najpowszechniej stosowane typy leków SSRI to sertralina, paraksetyna i fluoksetyna. Leki te mogą być bardzo skuteczne, ale mogą mieć również skutki uboczne, więc pacjent będzie je musiał otrzymać od swojego lekarza co zimę. 

Terapia Światłem Bioptron w leczeniu SAD
Nateżenie światła wytwarzanego przez urządzenia do Terapii Światłem Bioptron jest takie samo lub silniejsze od natężenia światła wytwarzanego prze tradycyjne lampy.
Bioptron Compact III = 10.000 do 22.000 luksów.
Bioptron Pro1 = 10.000 do 20.000 luksów.
Bioptron 2 = 13.000 do 14.000 luksów.
Zatem Terapia Światłem Bioptron jest doskonała w leczeniu SAD i depresji zimowej. Ponadto, urządzenia do Terapii Światłem Bioptron mają dodatkową zaletę, a mianowicie mogą być wykorzystane w celu złagodzenia objawów wielu innych chorób i dolegliwości.

Jak stosować Terapię Światłem Bioptron w leczeniu SAD?
To bardzo proste. Pacjent powinien ustwić urządzenie do Terapii Światłem Bioptron na stole lub biurku, włączyć je, a następnie usiąść (w odległości od 60 do 90 cm) twarzą do światła na około 30 minut dziennie. Pacjent nie musi patrzeć prosto na światło. Czerpiąc przyjemność z Terapii Światłem BIOPTRON, pacjent może jednocześnie wykonywać normalne czynności, jak chociażby oglądać telewizję, czytać itp. Aby Terapia Światłem Bioptron była skuteczna w leczeniu SAD, należy stosować ją jesienią i zimą codziennie.
Bioptron-Medical.pl ¦ faq ¦ Terapie świetlne ¦ Promocja ¦ Możliwości zastosowania ¦ Kontakt.