Strona główna
Promocje
Choroby - info
łuszczyca
noworodki
SAD i depresja
trądzik
zespół cieśni n.
Therapy Air iOn
Aqueena
Zamówienie
Terapia światłem
Zastosowanie
Koloroterapia
Certyfikaty
Parametry
Porady
Praca
Kontakt
   
 
Czym jest trądzik?
Trądzik jest powszechnie występującą wysypką na twarzy, która pojawia się u osób młodych i nastolatków: aż 80% młodych osób ma objawy trądziku. Trądzik występuje częściej u młodych mężczyzn, niż u młodych kobiet. Cechą charakterystyczną trądziku jest występowanie krost na twarzy, górnej cześci klatki piersiowej i pleców. Krosty (zwane zaskórnikami zamkniętymi, zaskórnikami otwartymi i krostami) powstają w skutek zablokowania i infekcji gruczołów łojowych skóry. Jeżeli infekcja jest poważna i powstają krosty, wówczas skóra w czasie gojenia może się zabliźniać. Niektóre przypadki trądziku mogą być bardzo poważne i mogą powodować znaczne oszpecenie.

Kto choruje na trądzik?
Trądzik może występować u każdej młodej osoby, jednakże częściej dotyka on młodych mężczyzn. Krostki z czasem zanikają, jednak w niektórych przypadkach mogą się utrzymywać także w późniejszym wieku. Dorośli rzadko cierpią na trądzik, chyba że zostali poddani działaniu określonych leków (takich jak kortykosteroidy) lub substancji chemicznych (jak np. węglowodory wykorzystywane w przemyśle naftowym).

Jakie są ogólne objawy trądziku?
Trądzik uwidacznia się w postaci wysypki na twarzy, klatce piersiowej, plecach. Skóra dotknięta trądzikiem jest często tłusta i może być zaczerwieniona. Naruszenie zaczerwienionych obszarów skóry może prowadzić do głębszej infekcji i pojawienia się blizn. Poza dolegliwościami fizycznymi, trądzik może również powodować dolegliwości psychiczne. Okres dojrzewania i dorastania są to często trudne chwile w życiu młodego człowieka, a silny trądzik może przyczynić się do utraty wiary w siebie i pojawienia się depresji.

Jaka jest przyczyna powstawania trądziku?
Krosty trądziku powstają w chwili, gdy gruczoły łojowe zostają zablokowane przez czop powstały z łoju (sebum). Sebum jest zazwyczaj koloru żółto-białego, zatem pierwsze krosty powstałe pod skórą mają kolor biały ("zaskórniki zamknięte"). Jeśli "czop" z sebum zostanie wypchnięty na powierzchnię skóry, dochodzi do kontaktu z powietrzem, w wyniku czego jego kolor zmienia się na ciemno czarno-brązowy i powstaje czarna krosta ("zaskórnik otwarty"). W wyniku zablokowania gruczołów łojowych dochodzi do nagromadzenia się i rozmnożenia w nich bakterii skórnych, co przyczynia się do rozwoju infekcji. W wyniku infekcji dochodzi do zapalenia okolicznej tkanki, a w konsekwencji do zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Jeżeli dojdzie do pęknięć skóry w obszarze stanów zapalnych, bakterie mogą się dostać głębiej pod skórę i powodować ostrzejsze infekcje, które mogą w rezultacie prowadzić do blizn na skórze.

Jak wygląda leczenie?
Konwencjonalne leczenie medyczne trądziku ma na celu zapobieganie powstawaniu blizn na skórze przez zahamowanie infekcji i zmniejszenia podrażnienia skóry. Leczenie musi trwać przynajmniej od 2 do 3 m-cy, aby pojawiła się widoczna poprawa. Ogólnie zaleca się regularne mycie skóry specjalnymi mydłami do cery trądzikowej, które usuwają nadmiar łoju ze skóry, oraz niewyciskanie zaskórników otwartych lub krost (gdyż pogarsza to sytuację). Większość pacjentów ma lekki i umiarkowany trądzik i wówczas terapia skierowana bezpośrednio na skórę (terapia miejscowa) jest zazwyczaj wystarczająca. Terapia miejscowa obejmuje kremy i maści zawierające antybiotyki (aby zwalczyć infekcję bakteryjną), środki ograniczające powstawanie zaskórników otwartych i pochodne witaminy A (aby przyspieszyć gojenie się skóry). Cięższe przypadki wymagają antybiotyków i/lub fototerapii z zastosowaniem światła. Bardzo ciężkie przypadki wymagają leczenia szpitalnego mocnymi pochodnymi witaminy A (takimi jak izotretinoina lub acytretyna), przy czym leki te potencjalnie wywołują poważne skutki uboczne i dlatego pacjent musi być uważnie monitorowany.

Terapia Światłem Bioptron to nowa i skuteczna terapia łagodząca objawy trądziku.
Terapia Światłem Bioptron jest pomocna w leczeniu trądziku, łagodząc ból i stan zapalny, wspomagając gojenie się skóry oraz pobudzając system immunologiczny do walki z infekcją skóry.

Jak stosować Terapię Światłem Bioptron (lampy bioptron) w leczeniu trądziku?
To bardzo proste! Terapia Światłem Bioptron jest w pełni bezpieczna i łatwa w zastosowaniu. Ustawienie urządzenia Bioptron jest łatwe, dzięki czemu światło lecznicze świeci na dowolne miejsca dotknięte trądzikiem (głowę, twarz, górny odcinek pleców i klatki piersiowej). Terapia powinna być stosowana tak długo, jak jest to konieczne, na każde chore miejsce przez 4-10 minut w trakcie jednego zabiegu, w ilości od 1 do 2 zabiegów dziennie.
Bioptron-Medical.pl ¦ faq ¦ Terapie świetlne ¦ Promocja ¦ Możliwości zastosowania ¦ Kontakt.