Strona główna
Promocje
Choroby - info
łuszczyca
noworodki
SAD i depresja
trądzik
zespół cieśni n.
Therapy Air iOn
Aqueena
Zamówienie
Terapia światłem
Zastosowanie
Koloroterapia
Certyfikaty
Parametry
Porady
Praca
Kontakt
   
 
Czym jest łuszczyca?
Łuszczyca jest chorobą skóry, która dotyka około 3% ogółu populacji. Przebieg choroby trudno jest przewidzieć, u niektórych osób dochodzi do jedno lub dwukrotnego, nagłego wystąpienia choroby, a następnie ustąpienia objawów, a u innych osób choroba ma ciężki i długi przebieg. Łuszczycę można łączyć z destrukcyjną chorobą stawów (zwaną łuszczycowym zapaleniem stawów), która dotyka około 15% chorych.

Kto choruje na łuszczecę?
Łuszczyca dotyka w równym stopniu mężczyzn i kobiety. Może rozwinąć się w każdym wieku, ale początek choroby zazwyczaj dotyczy osób pomiędzy 15, a 40 rokiem życia.

Jaka jest przyczyna powstawania łuszczycy?
Przyczyny powstawania łuszczycy nie są do końca znane. Niektóre osoby są bardziej skłonne do zachorowania na łuszczycę, zwłaszcza jeśli ktoś z rodziny miał już tę chorobę. U innych osób, czynnikiem wywołującym chorobę, może być czynnik zewnętrzny, jak np. uszkodzenie lub infekcja skóry, działanie światła ultrafioletowego, działanie pewnych leków (np. litu), nadmierne spożycie alkoholu, palenie papierosów, stres emocjonalny itp. Łuszczyca nie jest zakaźna. Zewnętrzna warstwa skóry (naskórek) jest zbudowana z kilku warstw komórek, które przemieszczają się ku powierzchni skóry w miarę osiągania dojrzałości. Komórki te ostatecznie odpadają i zostają zastąpione przez młodsze komórki znajdujące się niżej. Proces ten trwa nieprzerwanie i normalnie potrzeba 4 tygodni na to, żeby nowe komórki skóry osiągnęły dojrzałość i odpadły. Przy łuszczycy, z nieznanych wciąż powodów, proces wymiany komórek skóry jest znacznie przyspieszony i trwa zaledwie 4 dni.

Jak wygląda łuszczyca?
Łuszczyca zwykle objawia się jako wyraźnie oznaczone, czerwone, łuszczące się zmiany na skórze (zwane wykwitami), które pojawiają się na różnych częściach ciała. Umiejscowienie wykwitów, ich ilość i stopień zaawansowania są różne u każdego pacjenta. Można wyróżnić kilka różnych form łuszczycy:
- przewlekła, stabilna łuszczyca - jest to najczęściej spotykany rodzaj łuszczycy, zmiany skórne występują na zewnętrznych powierzchniach kolan i łokci i mogą się także pojawiać w dowolnej partii pleców, na uszach i głowie.
- łuszczyca kropelkowata - ten rodzaj łuszczycy występuje u dzieci i osób młodych, wykwity są małe (średnicy ok. 1 cm), ale liczne i często się pojawiają, gdy dziecko cierpi na ból gardła.
- łuszczyca odwrócona - ten rodzaj łuszczycy występuje u osób dorosłych i wyróżnia się wykwitami łuszczycy w pachwinie, szczelinie międzypośladkowej i pod piersiami.
- łuszczyca erytrodermiczna i łuszczyca krostkowa - są to najostrzejsze formy łuszczycy, zmiany chorobowe są rozległe, i połączone ze stanem zapalnym, krosty mogą się tworzyć na dłoniach (i możliwe są też na innych częściach ciała). W bardzo ciężkich przypadkach ten rodzaj łuszczycy może okazać się śmiertelny.

Jakie są ogólne objawy łuszczycy?
Bioptron-Medical.pl ¦ faq ¦ Terapie świetlne ¦ Promocja ¦ Możliwości zastosowania ¦ Kontakt.